CZYLI KIM SĄ PESTKI ARBUZA
Oskar Martin
pomysłodawca studia audiowizualnego, spędził kilka miesięcy w Kalabrii we Włoszech pracując z imigrantami, koordynował pracę muzyków dojeżdżających z Polski. Pomysłodawca mobilnego studia, operator i montażysta. Prezes Stowarzyszenia ARBUZ
Aurora Lubos
Od 1997 roku związana z trójmiejską sceną tańca. Od 2000 roku aktorka brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre. Autorka autorskich realizacji: spektakli solowych, instalacji, performansów oraz audycji wizualnych Spektakl jej autorstwa pt. Akty był pokazywany w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014 oraz w wielu miastach Polski oraz za granicą: w Tbilisi, Wilnie, Kijowie, Baku, Mińsku i w Armenii. W 2015 roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami zrealizowała na plaży w Sopocie performans Z wody. W 2016 roku powstał kolejny spektakl, Witajcie/Welcome, który wybrany został spośród 120 zgłoszonych spektakli i pokazany podczas Polskiej Platformy Tańca 2017.
Anna Domańska
Absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierunku fotografii oraz podyplomowego programu Critical Images w Królewskim Instytucie Sztuki w Sztokholmie, prowadzonego z udziałem niezależnego kolektywu dokumentalistów syryjskich Abounaddara. Studiowała również w Polskiej Szkole reportażu. Realizuje prace na pograniczu sztuki, form dokumentalnych, dziennikarstwa, projektów badawczych i edukacyjnych. Zimą 2015 roku podczas szczytu kryzysu uchodźczego pojechała na Bałkany pomagać osobom przybywającym do Europy w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego życia. Pod wpływem osobistych doświadczeń, które znacznie różniły się od obrazu prezentowanego przez media, postanowiła dokumentować filmowo ten proces migracji. Zrealizowany w Grecji dokument “Pierwsza rocznica zamknięcia Europejskich granic” został nagrodzony w konkursie Migration Media Award.
Honorata Martin
(ur. 1984 w Gdańsku) – artystka sztuk wizualnych. Zajmuje się malarstwem, fotografią, tworzy wideo animacje i performanse. Wykłada na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i na świecie. Laureatka najważniejszej nagrody dla młodych twórców „Spojrzenia Nagroda Deutsche Bank”, Nagrody Splendor Genadensis, Zwyciężczyni plebiscytu „Polacy z Werwą”, nominowana do Paszportów polityki.
Piotr Pawlak
Piotr Pawlak – gitarzysta i producent związany z trójmiejską sceną muzyczną. Debiutował pod koniec lat 80 w zespole Bielizna. Razem z Tymonem Tymańskim i Jackiem Olterem współtworzył zespół Kury i ich legendarny, nagrodzony Fryderykiem album P.O.L.O.V.I.R.U.S. Współpracował z Mazzollem w formacji Arhythmic Memory. Od 1996 grał w zespole Łoskot. Współpracuje z Olo Walickim w ramach projektu Kaszebe oraz Antonim Gralakiem w YeShe. Ma na koncie wiele interesujących kolaboracji, udział w projekcie Cobra Johna Zorna czy duet z Mają Ratkje. Pomysłodawca i współproducent projektu Olter w którym wzięło udział 50 polskich artystów związanych z muzyką alternatywną. Komponuje muzykę do teatru, filmu, baletu oraz widowisk multimedialnych. Producent kilkudziesięciu płyt różnych wykonawców między innymi: Ścianka, Kury, Łoskot, Kobiety, Tymon & Transistors, Pink Freud, Oczi Cziorne, Made in Poland. Aktualnie gra w reaktywowanym Łoskocie oraz w zespole Rito z którym nagrał płyte łączącą elementy noise, trans i muzyki rytualnej. Prowadzi regularne warsztaty muzyczne z osobami niepełnosprawnymi. W 2019 wziął udział w trasie Męskie Granie jako członek Męskie Granie Orkiestra.
Iwona Skwarek
Iwona Skwarek (1986) to piosenkarka, tekściarka, producentka muzyczna i dj,ka poruszająca się w kręgu muzyki elektronicznej. Była połową duetu Rebeka, z którym zagrała ponad 400 koncertów w Polsce i poza jej granicami. W tym składzie wydała trzy płyty długogrające “Helladę”, “Davos” i “Post Dreams” oraz wiele singli, Ep i remixów docenionych przez publiczność i krytykę. (m.in. tytul polskiej płyta roku 2013 w rankingu GW). Ukończyła I Stopień Szkoły Muzycznej w klasie skrzypiec, obecnie jest fanką syntezatorów analogowych. Studiowała na UAM, jest absolwentką kulturoznawstwa. Muzyką zajmuje się od zawsze, a mieszka i komponuje w Poznaniu. Właśnie wydała debiutancką płytę czteroosobowgo girlsbandu Shyness! i gra koncerty w tym składzie.
Emilia Orzechowska
Kuratorka, producentka i animatorka kultury. Ukończyła studia filmoznawcze w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Studium Animatorów Kultury w Gdańsku ze specjalizacją filmową oraz krytykę artystyczną na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez ostatnie 9 lat pracowała w Teatrze Miniatura w Gdańsku jako producentka teatralna. Na co dzień spółpracuje z różnymi galeriami i instytucjami związanymi ze sztuką współczesną w całej Polsce (m.in. Galeria Jedna Druga w Szczecinie, CSW Łaźnia w Gdańsku, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Gdańska Galeria Miejska, TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie). Sporadycznie współpracuje z Fundacją Bęc Zmiana i publikuje teksty oraz wywiady z artystami w “Notes na 6 Tygodni” oraz z Radiem Kapitał, dla którego realizuje wraz z Piotrem Pawlakiem słuchowiska. Od 2018 roku współtwórczyni i kuratorka autorskiego projektu “The Dark Side Of The Sun”, który zrodził się z potrzeby poradzenia sobie z depresją klimatyczną i dynamicznymi zmianami zachodzącymi w naturze. Każda z edycji dotyka innych zagadnień i problemów związanych z nieodwracalnością tego stanu rzeczy.
Dd 2019 roku współzałożycielka i członkini dwóch organizacji pozarządowych – Stowarzyszenia Arbuz w Gdańsku działającego na rzecz osób wykluczonych i w kryzysie uchodźczym oraz Fundacji W788 (www.w788.pl), której nadrzędnym celem są rezydencje artystyczne organizowane w Kozielcu, na 788 kilometrze Wisły.
W swojej niezależnej praktyce kuratorskiej często odnosi się do historii miejsc lub osób. Lubi nieoczywiste lokalizacje i projekty site specific. Często w narracji nawiązuje do przestrzeni, tworząc raczej doświadczenia niż prezentacje.
Laureatka honorowej odznaki “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielokrotna stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska oraz beneficjentka Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Zofia Martin
Zofia Martin, ur. 1992 r. w Gdańsku. Absolwentka tamtejszej ASP, w 2013 roku studiowała również w Escola Superior Artistica do Porto w Portugalii. Korzysta z różnych mediów – tworzy wideo, obiekty, pracuje też z dźwiękiem, łącząc często wszystko w instalacje. Angażuje się jako VJ-ka i DJ-ka w środowiska muzyczne. Należy do kolektywu artystyczno-towarzyskiego Gnojki, organizującego nadmorskie wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Aktualnie mieszka w Londynie, gdzie pracuje nad nowymi realizacjami. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych w Kulturhauz i Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu oraz zbiorowych, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, Edifício AXA w Porto i na Biennale Sztuki Mediów WRO, gdzie zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów.
MIchał Chęć